Informatique Mobile Newcastle Systems EC200
EC200
Sélectionner un modèle
Key Features:
- Reduce labor costs by up to $10K per worker
- Increase receipts by as much as 60%
- Minimize incorrectly labeled products
- Improve inventory accuracy
- Processing goods directly at the pallet or dock
- Rapid ROI seen in less than three months
- Optional accessories available for enhanced functionality
Specifications:
- Height Adjustable: Middle shelf adjustable from 20-32" (508-813 mm)
- Shelf Capacity: 60 lbs (27 kg) per shelf evenly distributed
- Casters: 5 x 2" (127 x 51 mm) rubber wheels, front fixed, rear locking swivel
- Color & Construction: Black powder coat & steel
- Battery Type: Sealed lead acid
- Compatible Devices: Laptop/thin client, small thermal printer & scanner
- Continuous Output Power: 450W (EC350) / 900W (EC380)
- Surge Power: 480W (EC350) / 900W (EC380)
- Battery Bank: 450Wh (EC350) / 900Wh (EC380)
- Charge Time: 9 hours
- Operating Temperature: 32-95°F
- Weight: 110 lbs (50 kg) / 140 lbs (64 kg - with accessories)
- Dimensions: 20" L x 21.75" W x 43" H (508 x 552 x 1092 mm)
Caractéristiques principales
-
Connexion: Serial
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15/20R |
| Dataline Protection |
|
| Transfer Time | 0 ns |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity | 2000 VA/1800 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 0 V AC - 160 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 254 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Sealed, Non-spillable, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 14°F (-10°C) - 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Operating Humidity | 10% - 90% |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11.4" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 17.4" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 48.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Software Included | Minuteman SentryHD Power Monitoring and Control Software |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
ecseries-2021.pdf EC200
ecocart.pdf MOD-NEWCASTLE-ECOCART-SERIES-MOBILE-POWERED-WORKSTATIONS