Imprimante Mobile Star Micronics SM-LM300 Thermique Directe, 203 dpi, Bluetooth, Wi-Fi Optionnel, 80 mm, 65 mm/s
39633200
Sélectionner un modèle
The Star SM-L300 Portable Barcode Printer is a compact and cost-effective solution designed for mobile point of sale (mPOS) environments. With Bluetooth Low Energy technology, it seamlessly connects to a variety of devices, including iPad®, iPhone®, and Android devices, making it ideal for retail or restaurant applications. The printer features easy "drop-in & print" paper loading, a special receipt de-curl function, and compatibility with multiple paper widths, ensuring effortless operation when on the go.
Efficient and user-friendly, the SM-L300 also doubles as a label printer for delivery and warehouse applications, supporting both thermal receipt paper and labels. Enjoy longer battery life and flexible charging options for reliable performance anytime, anywhere.
- 3 Inch Portable Receipt & Label Printer
- Bluetooth 3.0/4.0 (BLE) compatibility
- Drop-In & Print Paper Loading
- Special Receipt "De-Curl" Function
- Multi-Paper Width (40mm to 80mm)
- Long-Lasting Battery Life with 10 hours standby
- Compact and Cost Effective Design
- Optional Cradle Charger
- Easy Configuration and Setup
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: Max 65mm/second
- Paper Width: 40mm to 80mm
- Paper Thickness: Thermal Paper: 0.053-0.085mm, Label Paper: Max 0.15mm
- Paper Roll Diameter: Max 57mm
- Battery Life: 10 hours in standby mode
- Power: DC7.4V Lithium-Ion Battery 2000mAh
- Dimensions: 119.1 (W) x 150.8(L) x 69.0(H) mm
- Weight: 500g with battery
- Drop Test Reliability: 4ft. (1.2m)
- Print Head: 50km
- Warranty: 1-Year Limited Warranty
Caractéristiques principales
-
Robuste: Industrial
-
Système de Point de Vente: Oui
-
DPI: 203 dpi
-
Couleur de l'étui: Black
-
Connexion: USB, Bluetooth
-
Mises à niveau optionnelles: Clip Mount
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Informations Générales | |
|---|---|
| Fabricant | Star Micronics, Inc |
| Numéro de Pièce du Fabricant | 39633200 |
| Adresse du Site Web du Fabricant | http://www.starmicronics.com |
| Nom de la Marque | Star Micronics |
| Modèle du Produit | SM-L300-UB57 |
| Nom du Produit | Imprimante Portable SM-L300 |
| Informations Marketing |
La série d'imprimantes portables Bluetooth Low Energy (BLE) SM-L300 permet aux utilisateurs de se connecter à n'importe quel appareil Apple iPad®, iPhone® ou iPod touch®, compatible iOS BLE sans avoir à le coupler. Sans limitation sur le nombre d'appareils connectés, le BLE est la solution parfaite pour tout environnement utilisant plusieurs appareils pour l'impression mPOS. |
| Type de Produit | Imprimante Thermique Directe |
| Informations Techniques | |
|---|---|
| Utilisation Recommandée | Impression d'Étiquettes/Reçus |
| Capacité de Couleur d'Impression | Monochrome |
| Vitesse Maximale d'Impression Mono | 2.56 in/s |
| Largeur Maximale d'Impression | 3.15" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Oui |
| Réseau & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Oui |
| Types de Médias & Manipulation | |
|---|---|
| Type de Média |
|
| Diamètre Maximale du Rouleau | 2.24" |
| Largeur Maximale de l'Étiquette | 3.15" |
| Description de l'Alimentation | |
|---|---|
| Source d'Alimentation |
|
| Informations sur la Batterie | |
|---|---|
| Batterie Incluse | Oui |
| Caractéristiques Physiques | |
|---|---|
| Format | Portable |
| Couleur du Produit | Noir |
| Hauteur | 2.7" |
| Largeur | 4.7" |
| Profondeur | 5.9" |
| Poids (Approx.) | 1.19 lb |
| Divers | |
|---|---|
| Contenu de l'Emballage |
|
| Câbles Inclus | USB |
| Plateforme Supportée |
|
| Garantie | |
|---|---|
| Garantie Limitée | 1 An |
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-datasheet.pdf 39633200
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-user-manual.pdf 39633200
starslm300.pdf 39633200
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-datasheet.pdf MOD-SM-LM300
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-user-manual.pdf MOD-SM-LM300