Imprimantes d'étiquettes Citizen CMP-40BTIUCL
CMP-40BTIUCL
Sélectionner un modèle
The Citizen CMP-40L Portable Barcode Printer is your go-to solution for mobile printing, designed for ease of use and reliability in various applications. Weighing only 0.3 kg, this robust printer delivers four-inch printing capabilities anywhere you need. Encased in a durable, IP54-rated housing, it survives drops from heights up to 1.8 meters, ensuring continued performance even in challenging environments. With fast printing speeds up to 80 mm per second, and compatibility with a wide range of devices including iOS and Android, the CMP-40L is perfect for mobile receipts, ticketing, and labeling tasks.
Key Features:
- Easy media loading with drop-in paper loading and paper out indicators.
- Label or receipt printing capabilities.
- LCD display for easy configuration and operation.
- Integral peeler for labels and tear bar to cut paper to length.
- Adjustable paper width: 2 - 4.4 inches.
- Heavy duty protection: IP54 and drops of up to 1.8 meters.
- Lithium-Ion battery technology with easy-to-change power packs.
- AC adapter designed to recharge batteries on-board the printer.
- Variety of interfacing options: USB, industry-standard serial, Bluetooth®, and Wireless LAN.
- Windows drivers and software development toolkits for various application platforms.
Specifications:
- Model: CMP-40L
- Printing method: Line thermal dot printing
- Printing speed: Max. 80 mm per second, 3.1 ips
- Printing width: 104 mm (4.1 inches)
- Media width: 50-112 mm (1.97-4.41 inches)
- Media roll size: Diameter up to 58 mm (2.28 inches)
- Fonts: Font A, Font B, Download bitmap, TrueType font
- Media type: Thermal labels & receipt paper
- Media sensors: Gap, Black mark, Paper end, Peeler
- Resolution: 203 dpi (8 dots per mm), 832 dots per line
- Interface: RS-232 (mini DIN connector), USB (mini B connector)
- LCD: Colour Graphic LCD 128×64 dots
- Environmental rating: Exceeds IP54; survives drops up to 1.8 meters
- Weight: 1 Kg (with battery)
- Dimensions: 164 x 174 x 80 mm
- Operating temperature: -10 to +50 °C, Storage: -20 to +60 °C (10% to 90% RH non-condensing)
- Battery: Hard pack 7.4V 2600mAh
- Adapter: 100V-240V AC, 50/60Hz; Output: 9.0 volts, 4.0A
- Emulations: ESC/POSⓇTM, CPCLTM, ZPL™, Command compatible
- Supported platforms: iOS™, Android™, Windows 7, 8, 10, Linux/CUPS
Caractéristiques principales
-
Robuste: Industrial
-
Format de l'équipement: Mobile
-
Connexion: Serial, USB
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.15 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB Type B |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 4" |
| Display Screen Type | LCD |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutter Type | Tear Bar |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.28" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Frequency |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 2600 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 14°F (-10°C) - 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.1" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.9" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
mod-cmp-40l-citizen-label-printer-datasheet.pdf CMP-40BTIUCL
mod-cmp-40l-citizen-label-printer-user-manual.pdf CMP-40BTIUCL
mod-cmp-40l-citizen-label-printer-datasheet.pdf MOD-CMP-40L
mod-cmp-40l-citizen-label-printer-user-manual.pdf MOD-CMP-40L