Imprimantes d'étiquettes Brother PTE550W
PTE550W
Sélectionner un modèle
Key features:
- Wireless Connectivity: Easily connect to Windows®, iOS®, and Android™ devices.
- Dual-Blade Auto Cutter: Generates strips of easy-peel labels.
- Durable Laminated Labels: Remain readable in temperatures ranging from -30 °C to 100 °C.
- Smart Label Application Keys: Preformatted templates for quick label creation.
- Intuitive Design: Large LCD display and user-friendly interface.
Specifications:
- Print Speed: Up to 1.2 ips (30mm/sec)
- Media Sizes: Compatible with 24mm, 18mm, 12mm, 9mm, 6mm, 3.5mm tapes
- Dimensions: 5in x 3.7in x 9.8in
- Weight: 2.32 lbs (without tape and batteries)
- Power Supply: BA-E001 Li-ion Battery Pack or 6 AA Alkaline Batteries (Optional)
- Label Application Keys: Cable Wrap, Faceplate, Patch Panel, Barcode, and more
Caractéristiques principales
-
Format de l'équipement: Mobile
-
Connexion: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Print Method | Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 1.18 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 x 360 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Tape Height Supported |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | High Visibility Industrial Orange |
| Height | 3.7" |
| Width | 5" |
| Depth | 9.8" |
| Weight (Approximate) | 2.32 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | Exchange Warranty |
mod-pte500-brother-label-printer-datasheet.pdf PTE550W
mod-pte500-brother-label-printer-user-manual.pdf PTE550W
mod-pte500-brother-label-printer-datasheet.pdf MOD-PTE500
mod-pte500-brother-label-printer-user-manual.pdf MOD-PTE500