Imprimantes d'étiquettes Avery-Dennison M09416IEXL
M09416IEXL
Sélectionner un modèle
Key Features
- Compact Design: Fits into small spaces for versatile use.
- High-Speed Printing: Prints up to 4 ips to increase productivity.
- Flexible Supply Options: Compatible with various label types.
- Connectivity Options: Ethernet, USB, and serial connections available.
- Multiple Printing Resolutions: Choose between 203 dpi and 300 dpi.
Specifications
- Model Name: 9416 XL
- Processor: 32-bit RISC Processor
- Memory: 4 Mb Flash, 8 Mb SDRAM
- Media Width: 0.78" - 4.4" (20-112mm)
- Media Thickness: 2.36 - 6.3 mill
- Core Diameter: 1" - 3" (25.4mm - 76.2mm)
- Warranty: 1 year parts and labor
- Barcodes Supported: UPCA, EAN13, Code 39, and more
Caractéristiques principales
-
Format de l'équipement: Desktop
-
Connexion: Serial, USB, Ethernet
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Peel Facility | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Flash Memory | 2 MB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Handling | 1 x Feeder - 1 Roll Capacity |
| Media Thickness | 4250 mil |
| Maximum Roll Diameter | 1.50" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Maximum Label Length | 10" |
| Label Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.3" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 9.4" |
| Weight (Approximate) | 4.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
9416xl.pdf M09416IEXL
9416xl.pdf MOD-9416XL