Imprimantes de Receipts Star Micronics 39473810
39473810
Sélectionner un modèle
Key Features
- Fully Loaded Package: Comes with a 5 ft USB cable, 6 ft power cord, setup guide, and 1 roll of paper.
- Auto Install Drivers: Simplifies setup with drivers for Windows, MAC, and Linux.
- Complete Software Solutions: Modify receipts easily with text processing, logo addition, and redesign tools.
- Internal Universal Power Supply: Eliminates the need for external power bricks.
- Tear Bar or Cutter Models: Choose the best fit for your business needs.
Specifications
- Print Speed: 25 RPM (printer fonts), 25 RPM (full graphic)
- Paper Width: 58 or 80 mm (3.15")
- Print Width: 76 mm (max)
- Resolution: 203 dpi
- Reliability: 60 million lines MCBF
- Drivers: Compatible with Windows 9x, 2k, XP, OPOS, JPOS, Linux, MAC OSX, WEPOS
- Paper Loading: Drop In
- Power Requirements: 120 to 220V, Internal Power Supply
Caractéristiques principales
-
Couleur de l'étui: Grey
-
Connexion: USB, Ethernet, Bluetooth
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Application/Usage | Business |
| Features | Compact |
| Wireless Print Technology | Star CloudPRNT |
| Mean Cycles Between Failures (MCBF) | 60000000 |
| Print Head Life | 100 km |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB Type C |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Type | Guillotine |
| Cut Type | Partial Cut |
| Cutter Life | 2000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Media Thickness | 3.15 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
tsp143iv-2022.pdf 39473810
tsp143iv-2022.pdf MOD-TSP143IV