Imprimantes de Receipts Star Micronics 39464011
39464011
Sélectionner un modèle
Key features:
- **Ultra Fast 45 RPM** (250mm/s) print speed
- **All in ONE Box** with accessories included
- **Drop-In & Print** clamshell design
- **Reliable Guillotine Cutter** for neat receipts
- **Two Color Print Capable**
- **Plug & Play** installation with included software
- **Horizontal & Vertical Use** for versatile placement
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: 45 RPM (250 mm/s)
- Paper Width: 80mm / 58mm
- Paper Thickness: 0.065 - 0.085mm
- Paper Diameter: Max 83mm
- Emulation: Star Line Mode, ESC/POS
- Connectivity: USB, Ethernet, Serial
- Dimensions: W=142mm, H=132mm, D=202mm
- Warranty: 3-year limited warranty
- Resolution: 203 dpi
- MCBF: 60 Million Lines
- Cutter: 1 Million Cuts
Caractéristiques principales
-
Format de l'équipement: Desktop
-
Système de Point de Vente: Oui
-
Couleur de l'étui: Grey
-
Connexion: USB
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.91 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Number of Columns | 64 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 3.35 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Height | 5.2" |
| Width | 5.6" |
| Depth | 8" |
| Weight (Approximate) | 3.81 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 4 Year |
mod-tsp100-star_micronics-receipt-printers-datasheet.pdf 39464011
mod-tsp100-star_micronics-receipt-printers-user-manual.pdf 39464011
star-tsp100-printers.pdf 39464011
tsp100.pdf MOD-TSP100
tsp100iii-wlan.pdf MOD-TSP100