Imprimantes de Receipts Star Micronics 37951540
37951540
Sélectionner un modèle
Key Features
- Fully Loaded Package: Comes with a 5 ft USB cable, 6 ft power cord, setup guide, and 1 roll of paper.
- Auto Install Drivers: Simplifies setup with drivers for Windows, MAC, and Linux.
- Complete Software Solutions: Modify receipts easily with text processing, logo addition, and redesign tools.
- Internal Universal Power Supply: Eliminates the need for external power bricks.
- Tear Bar or Cutter Models: Choose the best fit for your business needs.
Specifications
- Print Speed: 25 RPM (printer fonts), 25 RPM (full graphic)
- Paper Width: 58 or 80 mm (3.15")
- Print Width: 76 mm (max)
- Resolution: 203 dpi
- Reliability: 60 million lines MCBF
- Drivers: Compatible with Windows 9x, 2k, XP, OPOS, JPOS, Linux, MAC OSX, WEPOS
- Paper Loading: Drop In
- Power Requirements: 120 to 220V, Internal Power Supply
Caractéristiques principales
-
Connexion: USB, Ethernet
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed | 7.09 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Barcode Symbology Supported | PDF-417 |
| Character Sets |
|
| Print Head Life | 75 km |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Type | Guillotine |
| Cutter Life | 800000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Liner-free Label |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 3.86 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 113°F (45°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.8" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 6.7" |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
tsp100.pdf 37951540
tsp143iv-2022.pdf MOD-TSP143IV