Imprimantes de Receipts Epson C31C411026
C31C411026
Sélectionner un modèle
Key features:
- Two-color receipt capability for printing logos and graphics
- Fast 53.5 lines per second thermal receipt printing
- QuickPass™ technology for high-speed check processing
- Easy drop-in validation for rapid form processing
- Compact design ensuring reliability in demanding environments
- 384 KB non-volatile memory for storage of graphics
Specifications:
- Print Font: Thermal line printing
- Print Speed: 53.5 lps (receipt), 75 mm/sec (two-color)
- Interfaces: RS-232C, USB, IBM P7, Connect-It
- Paper Dimensions: 70 to 148 x 150 to 210 mm
- MCBF: 52,000,000 lines
- Dimensions: 186 x 298 x 185 mm
- Weight: Approx. 5.8 kg (12.8 lbs)
- Supply Voltage: 24 VDC ± 10%
Caractéristiques principales
-
Couleur de l'étui: Grey
-
Technologie d'impression: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Print Color Capability | Color |
| Print Technology |
|
| Maximum Color Print Speed (lps) | 23.8 lps |
| Number of Pins | 9-pin |
| Maximum Number of Columns | 60 |
| Features |
|
| MICR | Yes |
| Memory | |
|---|---|
| Buffer | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Maximum Horizontal Media Size (Slip) | 5.82" |
| Maximum Vertical Media Size (Slip) | 8.27" |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Reliability | |
|---|---|
| MTBF | 360000 Hour |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Height | 7.3" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 11.7" |
| Weight (Approximate) | 12.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
EMI Standards:
Safety Standards:
|
mod-tm-h6000ii-epson-receipt-printers-datasheet.pdf C31C411026
mod-tm-h6000ii-epson-receipt-printers-user-manual.pdf C31C411026
mod-tm-h6000ii-epson-receipt-printers-datasheet.pdf MOD-TM-H6000II
mod-tm-h6000ii-epson-receipt-printers-user-manual.pdf MOD-TM-H6000II