Imprimantes de Receipts Custom America 911LB480200J33
911LB480200J33
Sélectionner un modèle
The Custom America EVO Green Receipt Printer delivers unparalleled performance in demanding environments, making it an essential tool for high-volume retail and hospitality operations. This Energy Star certified thermal printer not only ensures swift receipt printing with speeds up to 7.87"/sec, but also utilizes **JamFree Autocutter Technology** for seamless operation. Built for durability, the EVO Green promises reliable functionality and is backed by an industry-leading 3-Year Warranty with 2-Day Advance Exchange Service.
- Energy Star certified
- Power supply and interface cables included
- Drop-in easy thermal paper loading
- JamFree AutoCutter technology
- ESC/POS and OPOS compatible
- Wall-mountable
- 3-Year Warranty includes 2-Day Advance Exchange Service
- Part Number: EVO-PT3-2GUS / EVO-PT3-2GUSE
- Printing Method: Direct Thermal
- Printing Speed: 7.87"/sec (200 mm/sec)
- Dot Density: 180 DPI x 180 DPI
- Dimensions: 6.1" (W) x 8" (D) x 6.1" (H)
- Weight: 3.7 lbs
- Color: Black
- Operating Temperature: 41°F to 104°F
- Humidity: 35%-80% (Operation)
- Warranty: 3-Year (with 2-Day Advance Exchange Service)
Caractéristiques principales
-
Système de Point de Vente: Oui
-
Couleur de l'étui: Black
-
Connexion: Serial, USB, Ethernet
-
Technologie d'impression: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8.66 in/s |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Type | Guillotine |
| Cut Type | Full/Partial Cut |
| Cutter Life | 1500000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Maximum Roll Diameter | 3.15" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 3.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
evo-green.pdf MOD-CUSTOM-EVO-GREEN