Headsets Jabra 9553-455-125
9553-455-125
Sélectionner un modèle
Key Features
- 150m/490ft wireless range for unmatched flexibility
- Advanced noise-cancelling microphone for optimal call clarity
- Up to 13 hours of talk time for prolonged usage
- Connects to multiple devices for increased availability
- Choice of wearing styles to accommodate all preferences
- Integrated busylight signals do-not-disturb to colleagues
Specifications
- Model: Jabra Engage 55
- Connectivity: DECT
- Audio Protection: SafeTone™ 2.0
- Microphone Type: Directional noise-cancelling
- Wearing Styles: Stereo, Mono, Convertible
- Weight: Lightest in category
- Skype for Business: Meets Open Office requirements
Caractéristiques principales
-
Connexion: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | DECT |
| Wireless Operating Distance | 492.1 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Features |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Replaceable | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology |
|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Open |
| Weight (Approximate) | 2.01 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
engage-series.pdf 9553-455-125
engage-series.pdf MOD-JABRA-ENGAGE-55