Headsets BlueParrott 203890
203890
Sélectionner un modèle
The BlueParrott B250-XTS provides clear sound for your calls in high noise environments. It blocks out background noise and up to 91% noise cancellation. Talk throughout the day with over 20 hours talk time and micro USB charging. Built to last and durable for all day comfort for calls and music.
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Near Field Communication | Yes |
| Sound Pressure Level | 123 dB |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.42" |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology |
|
| Microphone Design | Boom |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 6.7" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 2.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |