| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Atom |
| Processor Model | E3845 |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10.1" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sensor Type | Ambient Light Sensor |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Height | 7.1" |
| Width | 11.1" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Water Resistant |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |