| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Management Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 24.0 |
| Expansion Slot Type |
|
| Number of SFP Slots | 20 |
| Number of GBIC Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Flash Memory | 32 MB |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.8" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 12.7" |
| Weight (Approximate) | 9.99 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |