Tablettes Unitech TB100-0AC2UA7G
TB100-0AC2UA7G
Sélectionner un modèle
Key Features
- Durable Design: Rugged tablet with Gorilla® glass, IP65 rated for dust and moisture resistance.
- Lightweight: Weighs less than 600 grams, easy to carry around.
- Long Battery Life: High-capacity battery lasting up to 6 hours for uninterrupted work.
- Enhanced Connectivity: Features WLAN, Bluetooth, and optional 3.75G for flexible communication.
- High Performance: Powered by NVIDIA® Tegra™ 1.0 GHz Dual Core Processor and 1GB RAM.
Specifications
- Display: 7" 16:10 TFT LCD, 1280 x 800 resolution
- Weight: 1.26 lbs (570g) with 3.75G
- Operating System: Android™ v3.2
- Processor: NVIDIA® Tegra™ M 2 1.0 GHz Dual Core
- Storage: 16GB eMMC Flash
- Battery: Li-Polymer, 27Whr, 6 hours life
- Temperature: Operating -4°F to 140°F, Storage -67°F to 167°F
- Drop Specification: 1.2m drop threshold, meets MIL-STD 810G standards
- Ports: Mini USB, Mini HDMI, Micro SD Card Slot, 3.5mm headphone jack
Caractéristiques principales
-
Système: Android
-
Robuste: Industrial
-
GPS: Oui
-
Connexion: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A9 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Cache | 1 MB |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | Tegra 2 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 16 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 7" |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT Color LCD |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Mode | WXGA |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Color Supported | 262k |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | ULP GeForce |
| Graphics Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 2.1 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of Mini USB Ports | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Type | Touchscreen Keyboard |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sensor Type |
|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1.2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 3.2 Honeycomb |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Energy | 27 Wh |
| Maximum Battery Run Time | 6 Hour |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 24 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.8" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 5.4" |
| Weight (Approximate) | 1.26 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Features | Gorilla Glass |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
mod-tb100-unitech-tablets-datasheet.pdf TB100-0AC2UA7G
mod-tb100-unitech-tablets-user-manual.pdf TB100-0AC2UA7G
mod-tb100-unitech-tablets-datasheet.pdf MOD-TB100
mod-tb100-unitech-tablets-user-manual.pdf MOD-TB100