| Technical Information | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 48" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Power |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Floor Stand |
| Height | 48" |
| Width | 19" |
| Depth | 18" |
| Weight (Approximate) | 33.07 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |