| Technical Information | |
|---|---|
| Display Type Supported | TV |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 20.16" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Screen Size Supported | 60" |
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Tilt Angle | +10°/-5° |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage | TV |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Maximum Mounting Pattern | 15.94" x 17.91" |
| Color Family | Black |
| Product Color |
|
| Product Material | Glass |
| Height | 25.67" |
| Width | 18.89" |
| Depth | 11" |
| Weight (Approximate) | 17.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | RoHS, VESA |
| Manufacturer Product Class | Stand |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |