| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Type on Second End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Jacket Type | Xtraflex |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |