| Product Information | |
|---|---|
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Material | Crepe Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered |
| Minimum Seat Height | 26" |
| Maximum Seat Height | 29.50" |
| Seat Width | 19.50" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Back Material | Crepe Fabric |
| Back Color | Black |
| Back Height | 18.50" |
| Back Width | 17.50" |
| Arm Height | 37" |
| Frame Color | Black |
| Base Material | Nylon |
| Base Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 48" |
| Width | 27" |
| Depth | 35.5" |
| Weight (Approximate) | 46 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 6 Year |