| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Smartphone |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | (1) USB-C (5V@2A) fast charging |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Height | 2.05" |
| Width | 4.36" |
| Depth | 5.62" |
| Weight (Approximate) | 4 oz |