| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Device Supported | Notebook |
| Features |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.36" |
| Width | 12.85" |
| Depth | 12.13" |
| Weight (Approximate) | 5.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Compatible Products:
|
| Brand Compatibility | Dell |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |