| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 31 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Features | Rotate |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Application: Ergotron DS100 Desk Stand |
| Compatibility |
LCD Monitor |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |