| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 20 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 34" |
| Features |
|
| Mount Profile | Slim Profile |
| Height Adjustable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Matte Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Weight (Approximate) | 6.39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | China |