| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 46" |
| Features |
|
| Height Adjustable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Polished Aluminum |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Weight (Approximate) | 13.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | LCD Monitor/TV |
| Certifications & Standards | MIS-D/E/F |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 10 Year |