| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Minimum Load Capacity | 7.05 lb |
| Maximum Load Capacity | 24.91 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 34" |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Polished Aluminum |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Aluminum |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 10 Year |