| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 26.46 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 20" |
| Features | Swivel |
| Mount Profile | Fixed |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Bosch UMM/UMP Series LCD Monitors |
| Country of Origin | Taiwan |