| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Maximum Screen Size Supported | 63" |
| Features |
|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Product Material | Steel |
| Height | 18.50" |
| Width | 34.12" |
| Depth | 18.50" |
| Weight (Approximate) | 9.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |