| Product Information | |
|---|---|
| Technology | Proximity Card |
| Media Type | Printable |
| Smart Card/Tag Width | 2.99" |
| Smart Card/Tag Length | 2.01" |
| Operating Frequency | 13.56 MHz |
| Encryption | Wiegand |
| Encryption Key Size | 3 Byte |
| Features | Programmable |
| Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 2 KB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
HID iCLASS Card Reader:
|