| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 49" |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Screen Surface | Matte |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Curved Screen | Yes |
| Curvature | 1000R |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 14.3" |
| Width | 45.2" |
| Depth | 11.6" |