| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-X |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Expansion Slot Type | X2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Cisco Catalyst 4500 Series Switches:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Additional Warranty Information |
|