| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| ISM Band | No |
| UNII Band | No |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported |
|
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of External Antennas | 2 |
| Total Wireless Transmission Speed | 108.34 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 6 |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.8" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 9.6" |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |