| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
2D:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Field of View (Horizontal) | 51° |
| Field of View (Vertical) | 32° |
| Reading Angle (Skew) | 45° |
| Reading Angle (Pitch) | 50° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Motion Tolerance | 98.43 in/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Infrared | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 1.04 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Product Color | Black |
| Height | 5.8" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 10.34 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Star Micronics mC-Print and mPOP |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |