| Technical Information | |
|---|---|
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scan Color |
|
| Color Depth | 48-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 60 |
| Media Type |
|
| Media Size | 8.50" x 10.17 ft |
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Duty Cycle | 3000 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.2" |
| Width | 19.4" |
| Depth | 12.8" |
| Weight (Approximate) | 11.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |