| Product Information | |
|---|---|
| Bulb/Tube Type | Incandescent |
| Number of Bulbs/Tubes Supported | 1 |
| Maximum Bulb/Tube Power | 60 W |
| Style | Contemporary |
| Finishing | Nickel Plated |
| Shade Material | Metal |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|