| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Power Cord/Cable Length | 12 ft |
| Height | 1.3" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 11.7" |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | Electronic Equipment |
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lifetime warranty with $25,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA, Puerto Rico & Canada Only).' |