| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Metallic Silver |
| Power Cord/Cable Length | 7 ft |
| Height | 2" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 10.9" |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |