| Technical Information | |
|---|---|
| Power Rating | 250 VA |
| Output Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Output Receptacle Detail | 2 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 2.10 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 4.5" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 7.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |