| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Technology | Digital |
| Number of Computers Supported | 16 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 4 |
| Video | |
|---|---|
| Graphic Mode | UXGA |
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| PS/2 Port | Yes |
| USB | Yes |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17" |
| Depth | 16" |
| Weight (Approximate) | 17 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |