| Technical Information | |
|---|---|
| AVR | Yes |
| AVR Range | Boost +18% / Buck -15% |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Number of Surge-only Outlets | 6 |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Transfer Time | 6 ms |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Energy Saving | Greater than 95% efficiency - GREEN UPS |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
2 Status LEDs; GREEN indicates power status and operating mode / RED indicates battery-low, overload, replace-battery and fault conditions |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 9 Hour |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 4.1" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 12" |
| Form Factor | Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount |
| Weight (Approximate) | 15.84 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Energy Star |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
2-year warranty. $100,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA, Puerto Rico and Canada only). |