| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 8 ft |
| Circuit Breaker | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Width | 13.8" |
| Depth | 2.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | UL1363A |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |