| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 32 |
| Connectivity Technology | Wired |
| HD Recording | Yes |
| System Components | Network Surveillance Server |
| Storage | |
|---|---|
| Hard Drive Capacity | 16 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats | H.264 |
| Maximum Resolution | 2592 x 1944 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Out | 1 |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7" |
| Width | 19" |
| Depth | 21.5" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |