| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | Full HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 49 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | IMX307 |
| Color Supported | Color |
| Field of View | Field of View (H/V/D) 111° / 62° / 129° |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Lens Included | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Junction Box Mount |
| Form Factor | Mini Dome |
| Height | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 36 Month |