| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 90 ft |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | Field of View (H/V/D) 95.9/67.3/123.7 ~ 29.8/22.3/36.51 |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Optical Zoom | 4.3x |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|