| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Iris Type | Manual |
| Maximum Focal Length | 25 mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Autofocus | No |
| Field of View | D: 38.7°; H: 31.7°; V: 23.5° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 2.77 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1.1" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |