| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Lens Type Detail | Telephoto |
| Minimum Focal Length | 8.50 mm |
| Maximum Focal Length | 40 mm |
| Optical Zoom | 5x |
| Maximum Aperture | f/1.3 |
| Filter Attachment Diameter | 37.5 mm |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 4.02 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Compatibility | 1/3" Format Surveillance Cameras |
| Sensor Size Compatibility | 1/3" |