| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 2.30 mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Focus Distance | 7.87" |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Field of View | 113.3° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 1.69 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Compatibility |
1/3" CS Mount Security Cameras |
| Sensor Size Compatibility | 1/3" |