| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Iris Type | DC Auto Iris |
| Maximum Focal Length | 8 mm |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Autofocus | No |
| Field of View | D: 43.5°; H: 34.7°; V: 25.9° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 1.38 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1/3" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |