| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 13 mm |
| Maximum Focal Length | 130 mm |
| Optical Zoom | 10x |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | 2.7° to 21.6° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.9" |
| Diameter | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |