| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 12.50 mm |
| Maximum Focal Length | 75 mm |
| Optical Zoom | 6x |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Focus Distance | 39.37" |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | 5.1° to 46.9° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.5" |
| Diameter | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |