| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 50 mm |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Focus Distance | 19.69" |
| Filter Attachment Diameter | 30.5 mm |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | 7.9° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Diameter | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 3 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Compatibility |
2/3" C-Mount Security Cameras |
| Sensor Size Compatibility | 2/3" |